Historia Organizacji PYANA

Organizacja polonijnych klubów żeglarskich w Północnej Ameryce - Polish Yachting Association of North America (PYANA) została założona 15 maja, w 1999 roku w Chicago, USA. Na spotkaniu z okazji 30. lecia Joseph Conrad YC, przy udziale sekretarza generalnego PZŻ Zbigniewa Stosio, w trakcie wymiany doświadczeń z działalności żeglarskiej w poszczególnych środowiskach żeglarskich z Chicago, Nowego Jorku, Toronto i Hamilton, zapadła decyzja o utworzeniu Sowarzyszenia Polonijnych Klubów Żeglarskich w Ameryce Północnej.

24 listopada 1999 roku organizacja PYANA została zarejestrowana w stanie Illinois jako "not for profit corporation". Zarząd korporacji stanowią dyrektorzy: Jan Zamorski , Andrzej Gruszka i Ireneusz Zubko. W skład pierwszego zarządu PYANA wchodzili:

W skład obecnego zarządu PYANA wchodzą:

Do największych osiągnięć PYANA należy:

  1. Rejs do Polski w 2003 roku na jachcie s/y Julianna, którego właścicielem jest Izydor Ryzak. Załogę stanowili żeglarze z polonijnych klubów.
  2. Udział jachtu s/y Julianna w Tall Ship Race 2003, sponsorowany przez Izydora Ryzaka. Połowę załogi stanowili uczniowie ze Szkoły Morskiej w Darłowie.
  3. Rejs z Karaibów do Polski w 2006 roku na jachcie s/y Fazisi z udziałem polonijnych żeglarzy z PKJK Biały Żagiel i PKJK Zawisza Czarny.
  4. Udział jachtu s/y Fazisi w Tall Ship Race 2006, organizowany przez Polish Sailing Club of New York, sponsorowany przez Janusza Kedzierskiego, ponownie z połową załogi ze Szkoły Morskiej w Darłowie.
  5. Edycja, w latach 1999 – 2004, magazynu żeglarskiego "Nasze Żagle", w nakładzie od 3-5 tys. egz.

Spotkanie
Spotkanie u Komandora Ryzaka
Spotkanie PYANA
Spotkania odbyły sie w Chicago i Toronto
Spotkanie
Spotkanie w Toronto , na zdjęciu między innymi i Kap.Hanna Rybczyńska i Kap. Ludomir Maczka
Spotkanie
Dokument przekazania Fazisi
Spotkanie
Spotkanie w Chicago

wiecej zdjec